Seknutie v krížoch a bolesti nôh
Svižne vstanete z postele, cítite sa plný života a energie a zrazu keď si idete obuť topánky Vás chytí prudká bolesť chrbta a Vám sa už nedá vyrovnať naspäť. Hovorí Vám niečo táto situácia? Čím ďalej tým viac ľudí najmä v mladom veku potrápi aspoň raz za život akútna bolesť v spodnej časti chrbtice.
Seknutie v krížoch môžeme definovať ako prudkú, náhle vzniknutú bolesť, ktorú veľmi často sprevádza obmedzenie pohybu a veľakrát sa šíri aj do oblasti dolnej končatiny. Zväčša sa táto bolesť objaví po bežných, na prvý pohľad nevinných činnostiach. Pravdou je, že seknutie je iba zlatý klinec za všetkými pre telo nepríjemnými pohybmi, ktoré bežne vykonávame.
Medzi hlavné rizikové faktory bolestí v spodnej časti chrbta patrí neadekvátna záťaž. Ako statická, čo je napríklad dlhodobé sedenie, tak aj dynamická, ktorej príkladom môžu byť opakujúce sa stereotypné pohyby. Seknutie alebo akútna blokáda vzniká ako dôsledok dlhodobého zaťažovania chrbtice vyššie spomenutými rizikovými faktormi. Prvé incidenty bývajú zväčša miernejšieho charakteru, ale ak svoje telo nebudeme počúvať môže nám seknutie v krížoch výrazne skomplikovať život.
Tento stav môže mať mnoho príčin. Môže byť spôsobení poruchou v oblasti medzistavcovej platničky, svalovou nerovnováhou, poruchou vo väzivovom aparáte chrbtice či kostných štruktúrach našich stavcov. Pokiaľ dôjde k dráždeniu nervu sa bolesť často prejavuje nie len v oblasti chrbtice ale šíri sa nižšie do sedacích svalov prípadne po celej dolnej končatine až ku chodidlu.
Seknutie v krížoch okrem prudkej bolesti často sprevádza aj obmedzenie rozsahu pohybu. V ťažších prípadoch úplná strata pohybu určitým smerom. Najčastejšie dochádza k strate extenzie čo znamená, že je pre nás nemožné sa vystrieť z predklonu do rovného stoja. Druhým najčastejším obrazom je blokáda vo vybočení, kedy máme jednu stranu panvy viditeľne posunutú na stranu a nie sme schopní vrátiť sa spať.
Čo robiť ak nás seknutie zastihne ?
Ako prvú pomoc môžeme zvoliť ľah na bruchu s vypodložením. Zoberieme si niekoľko vankúšov alebo diek. Uložíme si ich na seba toľko aby sa nám ležalo pohodlne. Líhame si tak aby toto vypodloženie bolo v oblasti pod pupkom a panvou. V pozícii by sa bolesť mala pomaly zmierňovať až strácať. Ak sa tak nedeje, skúste dať o vankúš navyše. V pozícii zostaňte pokiaľ bolesť úplne neodíde. Veľakrát je potrebný naozaj dostatok času aby sa telo uvoľnilo. Keď sa budete cítiť lepšie môžete začať pomaly odstraňovať vankúše a znižovať vypodloženie, až kým sa dostanete do ľahu na bruchu. Postupujte veľmi pomaly. V žiadnom prípade sa Vaša bolesť nesmie stupňovať. Tiež by sa nemali objaviť žiadne symptómy do dolných končatín. Ak ste bolesti v nohách mali spolu so seknutím, tieto by sa mali odstrániť ako prvé.
Ak Vám pozícia na bruchu neuľavuje od bolestí alebo sa naopak stupňujú vyskúšajte úľavovú polohu na chrbte s vyloženými nohami. Ľahnite si na pevnú podložku a dolné končatiny si vyložte na stoličku tak aby ste mali položené celé lýtka. V polohe odpočívajte podľa potreby.
Ďalšou voľbou rýchlej domácej pomoci je suché teplo a podanie analgetík.
Pokiaľ Vám domáca liečba nepomôže v priebehu pár dní, alebo sa Vaša bolesť stupňuje neváhajte vyhľadať pomoc zdravotníka.
Prvou voľbou by pre Vás mohlo byť vyhľadanie skúseného fyzioterapeuta, ktorý po dôslednom vyšetrení a zhodnotení stavu blokádu uvoľní a naučí Vás vhodné cvičenie ako si toto uvoľnenie udržať.
Ak však cítite, že je vaša noha slabšia, neviete sa do nej oprieť alebo ju zdvihnúť na schod, či máte zmenenú citlivosť je na mieste vyšetrenie a následná liečba v rukách neurológa.
Najlepšou prevenciou pred seknutím v krížoch je pravidelný pestrý pohyb a vyrovnanosť medzi predklonom a záklonom v našom živote.
Mgr. Lucia Dubovec Cert.MDT
Fyzioterapeut a Pilates lektor Active clinic