Nosenie po pôrode. Áno alebo nie?
Je správne začať s nosením dieťatka v šatke hneď po pôrode alebo radšej pár týždňov počkať? Odpoveď na túto otázku musíte hľadať v sebe a nie na internete.
Mnohé mamičky začínajú s nosením už po príchode z pôrodnice. Sú totiž presvedčené o tom, že je to najlepšie, čo môžu pre svoje dieťa urobiť. Čiže ak chcete a môžete nosiť (bezproblémový pôrod, cítite sa vitálne), nič vám nebráni v tom, aby ste začali ihneď.
„Keď som bola tehotná, čoraz viac som si všímala vo svojom okolí mamičky – nosičky. Ich detičky vyzerali byť v šatkách spokojné a ich mamy tiež. Na druhej strane som však počúvala názory z okolia, že keď dieťa naučím nosiť sa, rozmaznám si ho. Na internete som si prečítala množstvo článkov na túto tému. Mnohé sa rozchádzali v názoroch. Bola som zmätená. Dala som však na svoj vnútorný hlas a ako som prišla z pôrodnice, začala som svoju dcérku nosiť. A maličkej to prospieva. Je pokojná, dobre spinká a ja ju mám takmer neustále pri sebe,“ pochvaľuje si mamička 3- mesačnej Agátky.
Naopak Zuzana začala s nosením o pár mesiacov neskôr. Prekonala ťažký pôrod, ktorý ju fyzicky vyčerpal. „Hneď po pôrode by som si na nosenie určite netrúfla. Bola som rada, keď malá zaspala v postieľke a ja som si mohla na chvíľku oddýchnuť. S nosením v ergo nosiči som začala od 4. mesiaca a využívame ho doteraz na uspávanie a rýchle presuny – dcérka má už 13 mesiacov, “ prezradila.
Nosenie – módny výstrelok?
Je teda len a len na vás, ako sa rozhodnete. Nevnímajte nosenie ako niečo, čo je momentálne veľmi populárne a trendy, a teda patrí sa, aby ste to robili aj vy. Čo myslíte, ako nosili ženy svoje deti, keď neexistovali kočíky? Šatkovanie nie je výstrelok dnešnej doby, je staré ako ľudstvo samé.
„Vnímam vo svojom okolí, že nosenie detí naberá na popularite. Pri zachovaní správnych podmienok je pre zdravie dieťaťa veľmi prospešné a prínosné. Je však dôležité uvedomiť si, najmä v prípade novorodencov, že uloženie dieťaťa do šatky alebo nosiča musí vždy zaručovať správnu polohu a podporu chrbtice i nôh z dôvodu pokračujúceho vývinu kĺbov,“ poznamenal na tému nosenia detí uznávaný žilinský ortopéd MUDr. Richard Durmis (ďalšie názory na nosenie od odborníkov si môžete prečítať TU).
Ak teda chcete začať nosiť už po pôrode, najideálnejšie sú na to šatky. Pri novorodencoch odporúčame voliť šatky zo 100 percentnej organickej bavlny, ktorá je ku citlivej detskej pokožke veľmi jemná a šetrná. Prečo šatka? Šatku si dokážete na seba uviazať na milimeter presne, a teda dokonale ju prispôsobiť telíčku vášho drobca.
Ako nosiť novorodenca v šatke?
Kým vám prezradíme, ako správne šatkovať, dôležité je povedať si, prečo šatku viažeme práve takýmto spôsobom. Je to preto, aby sme dieťatku zabezpečili tú najideálnejšiu polohu pre jeho zdravý vývin – čiže ergonomickú polohu. Čo to znamená? Bábätko je otočené tvárou k nám a posadené naširoko – zadoček je o čosi nižšie ako kolienka, pričom chodidlá sú v tej istej rovine – tvar písmena M. Chrbátik je mierne zaguľatený do tvaru písmena „C“. Pýtate sa: „A to mu prospieva?“ Samozrejme, veď takto – v kĺbku rástlo pod vaším srdcom 9 mesiacov! Ako teda šatkujeme? Dovolíme si vás „prelinkovať“ na článok, kde nájdete skvelý návod, aj video návod, ako svoje dieťatko do šatky rýchlo a bezpečne uviazať.
Nosenie sa momentálne nosí, aj keď sami dobre vieme, že je to ten najprirodzenejší a najstarší spôsob, akým sa stará rodič o svoje dieťatko. Všetkého však veľa škodí a určite aj vám dobre padne, keď nachvíľku svojho drobca uložíte do postieľky či do kočíka. Veď aj vy si potrebujete oddýchnuť.
Ak už máte doma väčšie bábätko a šatky vám nevyhovujú, výbornou voľbou sú ergonomické nosiče.