Bolesti kolena
Po bolestiach chrbta a krku patria bolesti v kolenách medzi najčastejšie problémy postihujúce naše kĺby. Až 70% populácie staršej ako 50 rokov má nejaký nález na RTG alebo MRI. Avšak nález na zobrazovacom vyšetrení ešte nemusí jasne hovoriť o zdroji našich ťažkostí. Často si myslíme, že naše kolená preťažujeme športom, zvýšenou pohybovou aktivitou a v prípade nálezu sa snažíme ich šetriť. Pravdou však je, že väčšina dospelej populácie nie je dostatočne aktívna. Chýba nám rozsah pohybu v kĺbe a sila okolitých svalov aby sme si udržali plne funkčné kolená.
Obsah článku
Lokalita bolesti
Niekedy sa stáva, že bolesť kolena sa šíri aj do oblasti stehna. Vo väčšine prípadov za týmto typom bolesti nestojí koleno ale naopak chrbtica. Tiež vám problém v kolene nespôsobí pocity ako mravenčenie alebo tŕpnutie v končatine. Bolesť v oblasti kolena je najčastejšie z vnútornej strany alebo zboku kolena. Prípadne sa bolesť objaví na prednej časti kolena nad alebo pod jabĺčkom.
Bolesť sa veľakrát objaví pri prvých krokoch, prípadne pri zohýbaní pokiaľ sme mali nohy dlhší čas vystreté.
Koleno je zložitý kĺb medzi stehnovou kosťou a píšťalou. Vpredu pred kĺbom sa nachádza jabĺčko. Kĺbny povrch je chránený chrupavkou a medzi plôšky jednotlivých kostí sú vložené polmesiacovité menisky. Podporu kĺbu tvoria takzvané väzivá, ktoré si môžeme predstaviť ako popruhy v kĺbe. Držia kĺb pohromade a vedú pohyb. Prednou stranou kolena ide šľacha štvorhlavého svalu stehenného. Ten sa sťahuje pri prepínaní končatiny napríklad pri chôdzi do schodov alebo brzdí pohyb a pomaly sa naťahuje pri činnostiach ako sadanie alebo chôdza z kopca či schodov. Tento sval spolu s jabĺčkom pohlcujú veľké množstvo sily a niekedy sa môžu stať zdrojom bolesti v prednej časti kolena.
Koleno je veľmi citlivé na rotačné pohyby, bočné sily alebo preťaženia, ktoré môžu poškodiť kĺbne plochy, meniskus alebo väzy. Bolesť kolena najčastejšie vzniká prepnutím alebo preťažením kolena takzvanou posturálnou záťažou. Teda dlhodobým držaním kolena v jednej pozícii. Ďalšou z príčin bolestí býva nadváha a tiež zlé držanie a následne biomechanika kolena. Pozrite sa na svoje chodidlá v akom sú postavení.
Čo pomáha ?
Dôležitou súčasťou terapie je časté prerušovanie dlhodobej stereotypnej činnosti. Veľa ľudí trpí bolesťou v kolene v kľude aj v noci. Úľavu môže priniesť vankúš medzi kolenami v ľahu na boku alebo vankúš pod kolenami v pozícii na chrbte.
Vhodnými cvičeniami sú ohnutie a vystretie kolena.
Ak cvičíte pre úľavu od bolesti vždy sa pohybujte do prvej bolesť a potom napätie uvoľnite. Ak potrebujete rozpohybovať tuhý kĺb pri cvičení využiť pretlak vašimi rukami.
Prechodné mierne zvýšenie bolesti je bežné, avšak ak si pri cvičení nie ste istý určite je na mieste vyhľadať fyzioterapeuta, ktorý vám poradí a zvolí cvičenie na mieru pre vás.
V prípade, že Vašu bolesť sprevádza aj opuch kolena je vhodné si dopriať pár dní kľud, využiť maste na zmiernenie opuchu, kineziologické tejpovanie, prípadne ľadovanie.
Nezabudnite, že správny pohyb lieči a môže byť aj Vašou terapiou bolestí nie len v kolene.
Mgr. Lucia Dubovec cert.MDT
Fyzioterapeut a Pilates lektor